ABD Milletvekilleri Bu Altcoin İçin SEC’ten Netlik İstiyor!

Son bir gelişmede ABD Milletvekilleri, SEC’ten lider altcoin Ethereum için netlik talep etti. Milletvekilleri, netlik olmamasının dijital varlık ekosistemindeki belirsizliği “daha da kötüleştirdiğini” söyledi. Ayrıca, şirketlerin düzenlemeye uymasını zorlaştırdığını belirttiler.

ABD Milletvekilleri: SEC, Ethereum konusunda net olsun!

Bir grup Cumhuriyetçi milletvekili, SEC Başkanı Gary Gensler‘i sıkıştırmaya devam ediyor. Milletvekilleri, Özel Amaçlı Aracı Kurumlar (SPBD) tarafından menkul kıymet dışı dijital varlıkların saklanmasına ilişkin düzenleyici duruş hakkında net bir rehberlik sağlamasını resmen talep etti. Bu bağlamda, milletvekilleri Gary Gensler’e hitaben bir mektup yazdı.

Bu mektup, SEC’in özellikle lider altcoin Ethereum’un durumuna açıklık getirmesini talep ediyor. Ayrıca SEC’ten kripto, dijital varlıklar, menkul kıymetler ve yatırım sözleşmeleriyle ilgili çeşitli terimler için net tanımlar oluşturmasını istiyor. Mektubu, aralarında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Başkanı Glenn Thompson’ın da bulunduğu 48 Kongre üyesi imzaladı. Milletvekilleri SEC’ten sorularına 9 Nisan’a kadar yanıt vermesini istedi.

Lider altcoin Ethereum’un durumu ne?

Mektuba göre SEC, varlık sınıflandırması için bir kural önermiyor. Dahası, kapsamlı bir rehberlik de sağlamıyor. Bu yüzden, “dijital varlık menkul kıymetleri” terimi tanımsız kaldı. Milletvekilleri, hem SEC hem de CFTC’nin ETH’yi menkul kıymet olmayan bir dijital varlık olarak tanımlayan kamuya açık kayıtlarına rağmen, SEC’in SPBD rejimindeki şeffaflık eksikliği ve bu tür saklama hizmetlerine izin vermenin potansiyel düzenleyici etkileri konusunda endişeleri olduğunu söyledi. Mektup şu soruyu yöneltiyor:

ETH bir dijital varlık menkul kıymeti midir?

Soruyu, cevaba bağlı olarak birkaç başka soru takip ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Prometheum Ember Capital müşterilerine Ethereum için saklama hizmetleri sunmayı planladığını duyurdu. Cumhuriyetçi milletvekillerinin mektubu, bunun hemen ardından geldi. Milletvekilleri, Prometheum’un duyurusuyla ortaya çıkan “endişe verici senaryoyu” vurguladılar.

SEC, sorunu daha da kötüleştiriyor!”

Mektup, SEC’in yaptırım eylemleri ile ETH’nin tanımı arasındaki tutarsızlığı vurguluyor. Ayrıca, SEC’i kripto piyasası için varlık sınıflandırmasına ilişkin kapsamlı rehberlik veya kurallar sağlamadığı için eleştiriyor. Milletvekilleri, bu netlik eksikliğinin kripto varlık ekosistemindeki belirsizliği “daha da kötüleştirdiğini” söylüyor. Ayrıca, düzenlemelere tabi kuruluşların SEC düzenlemelerine uyma kabiliyetini zorlaştırdığını belirtiyorlar.

Mektup ayrıca SEC’in ETH’yi potansiyel olarak bir dijital varlık menkul kıymeti olarak sınıflandırmasının CFTC’ye kayıtlı emtia türev borsaları üzerindeki etkisi ve ETH Vadeli İşlemlerinin ticaret için kullanılabilirliği de dahil olmak üzere daha geniş etkileri vurguluyor. Böyle bir karar piyasa katılımcıları için oldukça önemli. Potansiyel olarak temel risk yönetimi araçlarına erişimi ortadan kaldırması mümkün. Ayrıca, lider altcoin ETH piyasasında önemli fiyat dalgalanmalarına neden olması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x