Çin’den çok konuşulacak hamle, ABD’li devlere büyük darbe

Yeni kurallar aynı zamanda Microsoft Windows’u ve yabancı veri tabanı ürünlerini yerli çözümler lehine engelleyerek, iki ülke arasında uzun süredir devam eden teknoloji ticareti savaşındaki en son hamleyi işaret ediyor.

Devlet kurumları artık AMD ve Intel çipleri için “güvenli ve güvenilir” yerli yedek parçaları kullanmak zorunda. Listede, her ikisi de ABD’de yasaklanmış olan Huawei ve devlet destekli şirket Phytium’un çipleri de dahil olmak üzere 18 onaylı işlemci yer alıyor.

Aralık ayında tanıtılan ve yakın zamanda sessizce uygulanan yeni kuralların Intel ve AMD üzerinde önemli bir etkisi olabilir. FT’ye göre Çin, Intel’in geçen yılki 54 milyar dolarlık satışının %27’sini, AMD‘nin ise 23 milyar dolarlık gelirinin %15’ini oluşturdu. Ancak devlette ve özel sektörde kaç çip kullanıldığı belli değil.

Çin’den çok konuşulacak hamle, ABD’li devlere büyük darbe

Bu hamle, Çin’in ABD yapımı teknolojinin kullanımını kısıtlamaya yönelik şimdiye kadarki en agresif çıkış. Geçtiğimiz yıl Pekin, yerli firmaların kritik altyapılarda Micron çiplerini kullanmasını yasaklamıştı. Bu arada ABD, çip üreticilerinden havacılık ve uzay firmalarına kadar çok sayıda Çinli şirketi yasakladı. Biden yönetimi ayrıca NVIDIA gibi ABD şirketlerinin Çin’e yapay zeka ve diğer çipleri satmasını da engelledi.

ABD, Japonya ve Hollanda, son teknoloji işlemcilerin üretiminde hakim durumda ve bu ülkeler yakın zamanda ASL, Nikon ve Tokyo Electron’un litografi makineleri üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştırma konusunda anlaşmaya vardı. Ancak Baidu, Huawei, Xiaomi ve Oppo’nun da aralarında bulunduğu Çinli şirketler, ABD ve diğer ülkelerden daha uzun süre çip ithal edebilecekleri bir geleceğe hazırlanmak için şimdiden kendi yarı iletkenlerini tasarlamaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x